VÝLETNÍ CÍLE:

  • PRAHA – PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA
  • STŘEDOČESKÝ KRAJ  STUDENÝ VRCH
  • LIBERECKÝ KRAJ – KOZÁKOV
  • ÚSTECKÝ KRAJ  DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
  • KARLOVARSKÝ KRAJ  ROZHLEDNA DIANA
  • PLZEŇSKÝ KRAJ  ŠPIČÁK
  • JIHOČESKÝ KRAJ  U JAKUBA
  • PARDUBICKÝ KRAJ  ROZHLEDNA NA ZUBERSKÉM KOPCI
  • KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – HNĚDÝ VRCH
  • VYSOČINA – ROZHLEDNA OSLEDNICE
  • JIHOMORAVSKÝ KRAJ  MINARET LEDNICE
  • OLOMOUCKÝ KRAJ  VELKÝ KOSÍŘ
  • ZLÍNSKÝ KRAJ – ROZHLEDNA SALAŠ U UHERSKÉHO HRADIŠTĚ
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – ROZHLEDNA HALAŠKA

UPOZORNĚNÍ: Při nepříznivém počasí mohou být některé z rozhleden uzavřené. Před výletem doporučujeme ověřit na webových nebo FB stránkách, případně telefonicky aktuální situaci.

PRAHA – PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA

Vrch Petřín se nachází mezi Malou Stranou a Strahovem. Na jeho svazích je komplex volně přístupných zahrad a sadů, který patří mezi nejrozsáhlejší zelené plochy města. Na vrchol kopce se dá vyjet lanovkou. 

Petřínská rozhledna byla postavena v rámci Jubilejní výstavy r. 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže a její vrchol je ve stejné výšce jako vrchol skutečné Eiffelovy věže. Je vysoká 58,7 m a vede na ni 299 schodů. V červenci a srpnu má otevřeno denně od 9:00 do 21:00. Základní vstupné je 150 Kč, snížené 100 Kč. Dále rozhledna nabízí další slevy a kombinované vstupné s dalšími objekty.

Z rozhledny je vidět téměř celou Prahu a za jasného počasí i mnohem dál. Na severu lze spatřit Říp a České středohoří, na severovýchodě Krkonoše, na jihovýchodě Brdy.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – STUDENÝ VRCH

Studený vrch je s výškou 660 m n. m. nejvyšším bodem Brd. Leží mezi Hostomicemi a Dobříší. Rozhledna byla postavena v roce 1940 jako zeměměřičská věž. Je to sedmiboká 17,5 m vysoká kamenná stavba, na kterou vede 81 schodů. O prázdninách je otevřená pouze o víkendech od 10:00 do 16:30. Při dobré viditelnosti je vidět až na Šumavu, Krušné hory, České středohoří, Bezděz a Ještěd.

LIBERECKÝ KRAJ – KOZÁKOV

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1933 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna. V červenci a srpnu má otevřeno denně od 9:00 do 17:00. Plné vstupné je 30 Kč, dětské (do 15 let) 20 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) 100 Kč. (Momentálně je na webu uvedená jako dočasně uzavřená, ale hledala jsem to a uzavírka by měla končit 30.6.22)

Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří je vidět od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. A za pěkného počasí lze dalekohledem zahlédnout i nevyšší budovy v Praze.

ÚSTECKÝ KRAJ – DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK

Děčínský sněžník je naší nejvyšší stolovou horou. Leží v nadmořské výšce 723 m n. m. a na jeho vrcholu stojí 33 m vysoká rozhledna. Svým tvarem připomíná hradní věž. V roce 1864 ji nechal z pískovcových kvádrů postavit hrabě František Antonín Thun jako triangulační bod pro geografické měření. O prázdninách má otevřeno ve všední dny 10:00 – 17:00 a o víkendech a svátcích 9:00 – 17:00. Vstupné je 30 Kč, snížené vstupné děti 6-15 let 15 Kč.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 31 m vede 173 schodů. Rozhledna nabízí výhled na oblast Labských pískovců, Českosaské Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory, Lužické hory a za příznivého počasí i Jizerské hory a Ještěd. Od rozhledny vede asi 20 km dlouhá naučná stezka „Zapomenuté pohraničí“, díky které lze celou stolovou horu obejít.

KARLOVARSKÝ KRAJ – ROZHLEDNA DIANA

Diana je mohutná čtyřboká cihlová stavba se zkosenými nárožími nacházející se západně od Karlových Varů na Výšině přátelství ve výšce 556 m n. m. V roce 1909 byla na vrchol kopce vybudována lanová dráha a v roce 1914 otevřena rozhledna. O prázdninách je rozhledna otevřena denně od 9:00 do 17:45 a vstup je zdarma.

Vyhlídkový ochoz ve výšce 35 m je přístupný po 150 dřevěných schodech točitých proti směru hodinových ručiček nebo výtahem. Z věže je rozhled na město Karlovy Vary, údolí řek Ohře a Teplé, severně na Krušné hory, východně na Doupovské hory a jihozápadně na Slavkovský les. Za jasného počasí lze dohlédnout do vzdálenosti 70 km.

PLZEŇSKÝ KRAJ – ŠPIČÁK

Rozhledna na vrcholu šumavské hory Špičák se nachází ve výšce 1202 m n. m. Měří 26,5 m a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu a za jasného počasí lze zahlédnout až Alpy.

Rozhledna byla otevřena roku 2014 a je tvořená ocelovou konstrukcí a dřevěným pláštěm. Na ochoz se vejde až 60 lidí. O letních prázdninách je otevřená denně od 9:00 do 17: 00 (o víkendech do 18:00) a vstupné je 60 Kč, snížená cena 40 Kč. S platnou jízdenkou z lanovky je vstup zdarma.

JIHOČESKÝ KRAJ – U JAKUBA

Mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi se na Havlově hoře ve výšce 680 m n.m. nachází rozhledna U Jakuba. Rozhledna byla otevřena v roce 2013. Tvarem připomíná tužku. Je vysoká 40,7 m a vede na ni 180 schodů. V okolí rozhledny je vybudován zábavně naučný lesopark a dvě naučné stezky. Rozhled je na krajinu Přírodního parku Česká Kanada a okolní vrchy.

Předpokládaná otevírací doba o prázdninách je denně 10:00 – 18:00 (aktuální otevírací dobu nutno ověřit na webu a FB rozhledny) a vstupné je pro dospělé a děti nad 150 cm 50 Kč, děti 90-150 cm 20 Kč a děti do 90 cm zdarma.

PARDUBICKÝ KRAJ – ROZHLEDNA NA ZUBERSKÉM KOPCI

Zuberský kopec se nachází na jihozápad od Trhové Kamenice a má nadmořskou výšku 650, 5 m n. m. Turistická rozhledna je umístěna na stožáru základnové stanice telefonního operátora a je v provozu od roku 2004.

Jedná se o kovovou konstrukci v nadmořské výšce 615 m n. m. Výška objektu je 55 m, plošina rozhledny se nachází ve výšce 39 m a vede na ni 182 schodů. Rozhledna nabízí výhled na Žďárské a Železné hory a při jasném počasí i na Krkonoše a Orlické hory. Otevírací doba je o letních prázdninách ÚT – NE 10:00 – 17:00, plné vstupné je 20 Kč, děti 10 Kč.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – HNĚDÝ VRCH

Rozhledna u horní stanice lanové dráhy na Hnědý Vrch se nachází ve výšce 1207 m n.m. Hlavní vyhlídková plošina je ve výšce 27 metrů (celkově rozhledna měří 30,85m). Jedná se o svislou dřevěnou konstrukci s ocelovými prvky a Pec pod Sněžkou ji vybudovala v roce 2009, aby vytvořila další snadno dostupný cíl výletů a odlehčila tak vrcholu Sněžky.

Z rozhledny je výhled na Sněžku, Luční a Studniční horu a za příznivého počasí i Orlické hory a Jeseníky. Na horním ochozu může pobývat až 25 osob najednou. Rozhledna je otevřená v době provozu lanové dráhy, o letních prázdninách tedy denně 9:00 – 16:00 a vstup je zdarma.

VYSOČINA – ROZHLEDNA OSLEDNICE

Rozhledna Oslednice stojí na stejnojmenném vrchu (557 m n.m.) na okraji pohádkového města Telč. Původně zde od roku 1898 stávala dřevěná, 16 m vysoká rozhledna. V roce 2000 byla otevřena nová rozhledna, která je zároveň základnovou stanicí pro mobilního operátora.

Rozhledna je 36 m vysoká ocelová věž s točitým schodištěm a s vyhlídkovým ochozem ve výšce 31 m. Nabízí pohled na město Telč, vidět je i hrad Roštejn a nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny Javořice. Provozní doba o prázdninách je ÚT – NE 10:00 – 17:00 a vstupné je 20 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – MINARET LEDNICE

Nedaleko zámku Lednice v Lednicko-valtickém areálu se nachází Minaret nebo také Turecká věž. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Má 60 m a tři vyhlídkové ochozy, na nejvyšší z nich vede 302 schodů. Postavena byla v letech 1797–1802. 

Věž byla postavena na močálovité půdě (nadmořská výška je pouhých 175 m n. m.) z kamenných kvádrů mnohdy těžších než 100 kg. Aby to bylo možné, byla půda zpevněna pomocí 500 dřevěných kůlů 17 m dlouhých a na nich byl rozložen rošt z 96 silných kmenů. Po regulaci řeky Dyje začala půda vysychat a věž se začala naklánět.

Ve spodní části věže se nachází 8 bohatě zdobených salonků s orientální výzdobou, v nichž byly umístěné liechtensteinské orientální sbírky. Tyto salonky byly více než čtvrt století nepřístupné a otevřít se je podařilo po rekonstrukci v roce 2017. Návštěvní doba je v červenci a srpnu denně 9:00 – 17:00, základní vstupné je 100 Kč, snížené vstupné 80 Kč, děti od 6 do 17 let 40 Kč, děti do 6 let zdarma.

OLOMOUCKÝ KRAJ – VELKÝ KOSÍŘ

Vrchol Velkého Kosíře, nejvyššího bodu Hané, se nachází ve výšce 441 m n. m. Leží asi 3 km západně od Prostějova mezi Kostelcem na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinicemi. V letech 1927–1939 se zde nacházela rozhledna, která ale musela být odstraněna kvůli špatnému technickému stavu.

V roce 2013 byla postavena nová dřevěná rozhledna. Horní plošina je ve výšce 25 m. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm. O letních prázdninách je otevřená denně 9:00 – 19:00, vstupné je pro dospělé 30 Kč, děti a mládež (6-15 let) 10 Kč.

ZLÍNSKÝ KRAJ – ROZHLEDNA SALAŠ U UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

Rozhledna Salaš se nachází nedaleko Uherského Hradiště ve výšce 366 m n.m. Vznikla na popud soukromého investora z Přerova, který se rozhodl postavit na svém pozemku na kopci nad vesnicí Salaš rozhlednu ve tvaru dvou do sebe zaseklých sedmiček.

Každá sedmička má jednu vyhlídkovou plošinu ve výšce 15 a 20 m. Výhled z rozhledny je na okolní Chřiby a vidět jsou i kostelní věže Velehradu. Rozhledna je celoročně zdarma přístupná.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – ROZHLEDNA HALAŠKA

Rozhledna Halaška se nachází v blízkosti Budišova nad Budišovkou na vrcholu Kopřivné (641 m n. m.). Byla pojmenována na počest budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Kassiána Halašky a je součástí nové sítě česko-polských vyhlídek. Postavena byla v roce 2021.

Rozhledna je vysoká 29 m a vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 24 m. Z rozhledny je výhled na Jeseníky, Beskydy, Oderské vrchy, Kružberskou přehradu, Červenou horu u Libavé a Bílé Karpaty. Rozhledna je celoročně zdarma přístupná.

Pokud se chcete zúčastnit naší letní soutěže stačí v týdnu od 3. – 9.6. navštívit jakoukoliv rozhlednu v České republice a zaslat nám fotografii na které bude vidět vak projektu Se Sokolem do života, který děti dostávala při ukončení projektu v MŠ nebo TJ, případně s origami sokolíka Pepíka.

Uzávěrka prvního týdne je v neděli 9.6. Vše odeslat na email ahynkova@sokol.eu.

PRAVIDLA: https://sesokolemdozivota.cz/pravidla-souteze-2

ORIGAMI: https://sesokolemdozivota.cz/origami-sokolika-pepika

ÚKOLY:

POHYBOVÉ ÚKOLY:

1.  Ježeček Mareček si balí batoh na výlet (ježeček Mareček)

Popis úkolu: Ježeček spěchá, a tak bude honem hledat svoje věci a házet je do batohu. Vyznačte si cíl = batoh (může být opravdu otevřený batoh, nebo třeba rozložená mikina) a kruh ve vzdálenosti cca 2–3 m od mikiny (pomocí klacků, kamenů…). Určete si časový limit (např. 2 minuty), během této doby dítě sbírá v okolí šišky, běží ke kruhu a z jeho hranice hází šišku do batohu. Do tohoto kruhu se nesmí vstoupit. Na závěr spočítejte, kolik šišek je v batohu, vyndejte je a může začít další.

2. Levá, pravá, levá, pravá, tak se chodí do světa. Kdo to splete můj ty světe, to je ale popleta. (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Střídání pravé a levé nohy. Na zemi vyznačte osm kroužků (nakreslit křídou, ploché kameny, listy). Dítě si stoupne do prvního kroužku. Vykročí pravou nohou do kroužku č. 2, přinoží levou. Stojí tedy oběma nohama v kroužku 2. Vykročí levou do kroužku č. 3, přinoží pravou atd.

3. Levá, pravá, levá, pravá, ze schodů i ze vrátek. Kdo to splete, můj ty světe, ten netrefí na zpátek. (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Naskládejte na zem rovnoběžně vedle sebe několik klacků – jako stupně schodiště. Dítě překračuje klacky, zvedá kolena, střídá nohy. Poté obměna přes klacky skáče – menší děti snožmo, větší i po jedné noze. Těžší varianta – některé z klacků zvedněte kus nad zem.

4. S opičkou Haničkou nejprve prolezeme vrátky ze zahrádky, ale vrata na ulici jsou zavřená, a tak přelezeme zeď. (opička Hanička) 

Popis úkoluVšichni výletníci si stoupnou do zástupu do stoje rozkročného. Poslední prolézá tunelem z nohou dopředu a stoupá si na první místo. Po chvíli obměníme a místo tunelem lezeme přes zeď. Všichni v zástupu dřep, sbalit se do co nejmenšího klubíčka a poslední se dopředu dostává jejich překročením nebo přelezením.

NEPOHYBOVÉ ÚKOLY:

1. Co si mám vzít na výlet? (beruška Danuška)

Popis úkolu: Hra pro starší předškoláky. Rodič si vymyslí pravidlo, podle kterého bude schvalovat předměty, které si dítě smí vzít s sebou – např. předměty začínající na B. Dítě se zeptá: „Můžu si vzít batoh?“ „Ano.“ „Můžu si vzít pláštěnku?“ „Ne.“ Dítě se postupně ptá na další předměty a musí zjistit, podle jakého pravidla je rodič schvaluje. Příklady pravidel – počáteční písmeno, počet slabik (např. jednoslabičná smí, víceslabičná ne), materiál, velikost…

2. Co si vezmu na . . .? (veveruška Věruška)

Popis úkolu: Hra pro mladší děti. Rodič vymyslí, kam se pojede – např. k moři, do hor, na jižní pól… Spolu s dítětem si povídají, co si s sebou vezmou, jestli jsou do dané lokace vhodné plavky nebo kožich.