KVĚTNÁ NEDĚLE (2.4.)

Na květnou neděli lidé dávají do váziček různé větvičky a „kočičky“. Skvělý nápad jak si dneska udělat procházku a pak si to doma vyzdobit. 

ÚKOL: SKLÁDÁNÍ KYTIČEK Z VÍČEK OD PET LAHVÍ

Na jednu stranu místnosti dáte různobarevná víčka od PET lahví. Na druhou stranu místnosti si každé z dětí dá podložku/destičku na které bude stavět kytičky z víček od PET lahví. 

VIDEO

MODRÉ PONDĚLÍ (3.4.)

Dobrá zpráva pro všechny, kterým se dnes nechce uklízet. Je totiž modré pondělí a to podle lidové tradice říká, že by se dnes nemělo uklízet. Kdo se přidá a bude s námi dneska dodržovat modré pondělí?

ÚKOL: LEH NA OVERBALLY / GYMBALLY 

Po místnosti rozmístíme overbally/gymbally. Děti běhají  po místnosti  a paní učitelka (rodič) ukazují barvy. Na modrou barvu si děti lehnou na overball /gymball. 

VIDEO

ŠEDIVÉ ÚTERÝ (4.4.)

Včera jsme trochu lenošili a dnes je ten nejvyšší čas připravit se na Velikonoce a hezky si to doma nebo ve školce uklidit. Je totiž „šedivé úterý“ a to znamená, že bychom měli uklízet. 

ÚKOL: TŘÍDĚNÍ KOSTIČEK PODLE BAREV

Po místnosti rozmístíme kostičky od Lega, míčky, víčka od PET lahví. Děti vše postupně třídí do připravených nádob/krabic dle jednotlivých barev. Paní učitelka (rodič) ukazuje kartičky  se zvířátky a děti podle toho přenáší kostičky/víčka/balńky – tzn. jako pejsci, jako ptáčci, jako medvědi atd. 

VIDEO

ŠKAREDÁ STŘEDA (5.4.) 

Jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce. Tak se dneska pořádně usmívejte. A pokud potkáte nějakého mračouna, zkuste ho rozesmát 🙂 

ÚKOL: DECHOVÉ CVIČENÍ – SMÍCH

Posadíme se do kruhu a trénujeme co nejdelší smích na  jeden nádech. 

VIDEO

ZELENÝ ČTVRTEK (6.4.)

Podle pověry se v tento den jedla zelená strava (špenát, zelí atd.), aby byl člověk celý rok zdravý. O Zeleném čtvrtku se naposledy rozeznívají kostelní zvony a utichají až do velikonoční neděle („odlétají do Říma“) místo zvonů a zvonků nastupují řehtačky, klapačky a hrkači. Tak schválně, co zeleného si dáte dneska k obědu. 

ÚKOL: CVIČENÍ NA PODLOŽCE

Děti se posadí s nohama nataženýma před sebe. Paní učitelka (rodič) stojí před nimi a ukazuje jim nebo jen říká různé druhy potravin. Pokud je potravina zelená (např. okurka, cuketa, salát, hrášek) děti se předkloní. Pokud potravina není zelená, děti vzpaží.

VIDEO

VELKÝ PÁTEK (7.4.)

Velký pátek, je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly své poklady a v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarovaná; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat) ani prát prádlo. Pamatujete si na večerníčka Krkonošské pohádky?  Příběh o tom, jak šel Trautenberk do hor pro poklad.? Dnes je ten správný den, si ho připomenout.  

ÚKOL: HLEDÁNÍ PAPÍRKŮ POD KUŽELY

V místnosti rozmístíme kužele, pod které schováme barevné papírky s čísly. Úkolem dětí je hledat papírky. Vyhrává ten, který má nejnižší součet čísel.  

VIDEO

BÍLÁ SOBOTA (8.4.)

Bílá sobota, den ve znamení hudby a lidových tradic jako symbol ukončení pátečního půstu. Znamená čas na pečení velikonočních beránků a mazanců. A zároveň se v tento den „vracejí zvony z Říma“. Tak co už máte napečeno – beránek nebo mazanec?

ÚKOL: CHŮZE SE ZAVÁZANÝMA OČIMA

Jedno z dětí má zavázené oči a jde za zvukem zvonečku, kterým zvoní druhé dítě (paní učitelka nebo rodič). Těžší variantou může být postavit slalom z kuželů/švihadel.

VIDEO

VELIKONOČNÍ NEDĚLE (9.4.)

Neděle velikonoční – vlastní den oslav Velikonoc. Tradičně byl ve znamení dobrého jídla, slavnostního oblečení pokud možno s novými částmi oděvu a všeobecného veselí. Tak co už máte nabarvená vajíčka – jakou metodu máte nejraději?

ÚKOL: ZDOBENÍ VAJÍČKA

Z lana vytvoříme vajíčko a děti do něj z různých vdáleností hází – kostičky, víčka o PET lahví, proužky krepového papíru atd. A tím vajíčko ozdobí jako kraslici. 

VIDEO

ČERVENÉ VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ (10.4.)

V českých zemích i na Slovensku je zvykem chodit s pomlázkou. Pomlázka je z několika, většinou 6–12, nejčastěji vrbových proutků pletený šlehací nástroj, se kterým chlapci chodí na koledu a mrskají děvčata z okolí. Šlehání přes hýždě doprovází odříkávání různých koledních říkanek. Velikonoční mrskání děvčat jim má předat část jarní svěžesti vrbového proutí. Velikonoční koleda je spojena s odměnou pro koledníky. Tradičně to jsou především malovaná vajíčka neboli kraslice. V některých částech ČR dětem schovává barevná a čokoládová vajíčka velikonoční zajíček a ony je pak po zahradě hledají.

ÚKOL: SBÍRÁNÍ BAREVNÝCH PAPÍRKŮ/VAJÍČEK

Na určitém prostoru rozmístíme (schováme) barevné papírky/vajíčka. Úkolem dětí je nasbírat co nejvíce papírků/vajíček. Každá barva znamená určitý počet bodů (tmavší barvy = vyšší počet). Vyhrává ten, kdo má nejvyšší součet. Tato hra je vhodná i na ven.

VIDEO

Karta k velikonoční aktivitě, kde si děti mohou vybarvovat vajíčka za úkoly, které již splnily.