O projekt Se Sokolem do života je opět velký zájem. V letošním školním roce s námi cvičí více jak 102 tisíc dětí. 

Naučit děti pracovat se svým tělem, koordinovat pohyb a zároveň zvyšovat svou zdatnost, to jsou hlavní cíle projektu Se Sokolem do života. Aktivity, jenž se již osmým rokem snaží motivovat holky a kluky, aby se pohyb stal součástí jejich života, bavil je a užívali si ho. 

„Máme velkou radost, že se projekt těší tak velké oblibě. Děkujeme všem, kteří se k nám v letošním ročníku přidali a pomáhají nám tak rozvíjet předškoláky v pohybové gramotnosti,“ říká Věra Smejkalová spoluautorka projektu Se Sokolem do života.

Zároveň dodává, že některé mateřské školy či tělocvičné jednoty jsou součástí tohoto projektu už od jeho vzniku. „Těší nás, když vidíme, že se pedagogové opakovaně zapojují. Jsme rádi, že jim projekt pomáhá a je pro ně inspirací, jak zařadit pohyb do běžných činností.“ 

„Moc nás těší, že i přes nárůst konkurenčních projektů s námi ve školním roce 2023/2024 cvičí přes 8 tisíc pedagogů z více jak 1800 institucí,“ uvádí Iva Čičovská koordinátorka projektu Se Sokolem do života. 

Sokolík Pepík a jeho parta zvířátek učí holky a kluky ve věku 3–6 let vnímat pohyb jako přirozenou součást života. A právě oni společně s pracovním sešitem, do kterého si děti lepí samolepky za každý zvládnutý úkol, jsou tou největší motivací. 

„Sokolík Pepík se těší velké oblibě v naší mateřské škole. Dohlíží na děti při plnění úkolů a zároveň s námi tráví čas při jakýchkoliv pohybových aktivitách a děti ho berou s sebou i na společné výlety,“ uvádí ředitelka jedné ze zapojených mateřských škol.

Projekt se Sokolem do života je nejrozšířenější aktivitou pro rozvoj pohybových dovedností v České republice. Do 8. ročníku se zapojilo 102 902 dětí z 1 811 institucí. 

Velká obliba je pro nás odměnou a zároveň i závazkem neustále projekt rozvíjet a přicházet s novými nápady. 

Všichni zapojení pedagogové mají k dispozici propracovanou metodiku včetně metodických videí. Ta jsou zdarma k dispozici na YouTube kanále České obce sokolské. Pedagogové mají zároveň možnost zúčastnit se některého z akreditovaných seminářů, které jsou pořádány ve spolupráci s Ústřední školou ČOS a seznámit se blíže s obsahem a cílem projektu. 

Podívat se také můžou na sérii videí zaměřenou na pohybové stereotypy. Videa jsou připravena ve spolupráci s fyzioterapeutem Tomášem Hrdým z Pohybového centra Pavla Koláře. 

Sokolík Pepík se zároveň snaží motivovat a inspirovat rodiče, aby to byli právě oni, kdo děti povede k pohybu. Proto i letos proběhnou akce jako Adventní kalendář, kdy na sociálních sítích zveřejňujeme každý den jeden úkol, který mohou děti splnit.  

V plánu máme samozřejmě i další tematické akce, jako Velikonoční týden, Sokol v létě na výletě apod. Věříme, že tyto projekty pomůžou pedagogům i rodičům zařadit pohyb do každodenních činností.

„Pravidelně začleňujeme do činností během dne úkoly od sokolíka Pepíka. Děti jsou nadšené a všechny nás to moc baví. Děkujeme.“

Přípravná třída, Základní škola Novosedlická 

„Letos jsme se do projektu zapojili poprvé a víme, že ne naposled. Dnes jsme měli první hodinu s vaším projektem a děti byly nadšené.“ 

TJ Sokol Kněžice 

Moc děkujeme všem partnerům, kteří nás dlouhodobě podporují a přispívají tak k rozvoji pohybové gramotnosti předškoláků v České republice.  

„V České spořitelně věříme, že pohyb je jedním ze základních faktorů nejen pro zdravý vývoj dětí, ale rovněž i základním kamenem pro jejich vzdělávací potenciál. Z tohoto důvodu máme program „Sportujeme se Spořkou“, kterého je součástí řada velkých pohybových partnerství přes všechny věkové skupiny. Pro ty nejmladší ve věku 3-6 let je určen právě projekt „Se Sokolem do života“, kterého jsme generálním partnerem a věříme v jeho pozitivní vliv na zdravé a vzdělané obyvatele České republiky.“

Brand activation leader České spořitelny Radomil Štumpa